Zastosowanie świetlówek w akwariach

Akwarystyka jest jednym z najpopularniejszych hobby Polaków, a rybki i akcesoria do akwariów można znaleźć w niemal każdy sklepie zoologicznym. Początkujący miłośnicy akwarystyki skupiają się na doborze wielkości akwarium do przeznaczonego miejsca oraz wyborze interesujących im rybek, ale ci bardziej doświadczeni wiedzą, że kluczowe jest dobre oświetlenie.

Oświetlenie akwariów świetlówkami t8

świetlówki t8 do akwariumNawet najbardziej wytrzymałe rybki nie wytrzymają, jeżeli w naszym zbiorniku nie zainstalujemy odpowiedniego filtra i nie zapewnimy oświetlenia. W przypadku chęci hodowania również roślin akwariowych, które mają ogromny wpływ na atrakcyjność wyglądu naszego akwarium, oświetlenie jest wręcz kluczowe. Na szczęście najpopularniejsze świetlówki t8 do akwarium są wydatkiem znajdującym się w zasięgu niemal wszystkich akwarystów, ale warto zwrócić uwagę na rodzaj światła, jakie jest przez nie emitowane. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju oświetlenia należy pamiętać, że liczy się rodzaj barwy światła, która ma za zadanie spełniać różne funkcje w akwarium od pobudzania wzrostu roślin po wpływanie na lepsze ich wybarwienie. Trzeba też pamiętać, że kupowana świetlówka musi pasować do posiadanej pokrywy akwarystycznej lub belki oświetleniowej, ponieważ niektóre z nich są dostosowane do świetlówek t8, a niektóre z nich do cieńszych świetlówek t5. Dobór świetlówki jest więc jednym z najważniejszych elementów zakładania swojego akwarium.

Rośliny akwariowe dodają uroku każdemu zbiornikowi, dlatego zdecydowana większość akwarystów decyduje się na posadzenie ich w swoich akwariach. Do ich prawidłowego wzrostu potrzebne są jednak dedykowane świetlówki, ale najpopularniejsze świetlówki t8 na szczęście są łatwo dostępne w niemal wszystkich sklepach zoologicznych w Polsce.