Wybór odpowiedniego celownika do broni

Wybór odpowiedniego celownika optycznego nie był łatwą sprawą. Większość kolegów, nie mająca zbyt dużej styczności z bronią służbową czy osobistą, zwyczajnie wybierała pierwszy lepszy celownik, zadowalając się zwiększeniem wygody w używaniu broni. Mając większe doświadczenie z bronią, dodatki do broni wybierałem z większym zaangażowaniem.

Optyka do długiej broni

celowniki optycznePrzede wszystkim, w dużej mierze broń przydziałowa była długa, więc potrzebny był mi celownik który będzie równie odporny i solidny co sama broń. Wszelkie wariacje sportowe, kolimatory otwarte i holograficzne do długiej broni nie były zbyt dobrze przystosowane, więc ułatwiało to wybór znacznie. Celowniki zamknięte, za to, w dużej mierze były właśnie do tego celu stworzone. Drugim bardzo ważnym kryterium było duże pole widzenia. Zawężało to bardzo selekcję, gdyż zamknięte celowniki optyczne miały zwykle zwartą konstrukcję, w większości służąc do strzelania dynamicznego. Tylko kilka modeli miało na tyle szerokie pole widzenia by spełniać postawione przeze mnie wymagania. Koniec końców, celownik musiał mieć regulowaną jasność. Często zdarzało się iż zadania postawione nam musieliśmy wykonywać w nocy, lub wieczorem, w warunkach słabego oświetlenia lub całkowitego jego braku. Zbyt jasne podświetlenie celownika zwyczajnie przeszkadzało w takich warunkach, dlatego też regulacja była elementem całkowicie wymaganym. Tylko kilka modeli spełniało tak wygórowane wymagania, i koniec końców wybrany przeze mnie model miał je wszystkie.

Był to celownik zamkinięty, o regulowanym zbliżeniu i podświetleniu w kilku kolorach. Masywna konstrukcja, dość rzadko zdarzająca się w tego typu celownikach, chroniła przed uszkodzeniami, jednocześnie zapewniając świetne pole widzenia i dobre podświetlenie.