Szczelne osłony na baloty

W rolnictwie pojęcie baloty funkcjonuje bardzo często zamiennie z określeniem bela. Dotyczy zebranych z łąk, pól skoszonych traw i słomy pozostałej po żniwach, które się zaprasowuje mechaniczne w dużej wielkości walce. W celu zabezpieczenia cennej zielonki i słomy baloty owija się specjalnym rodzajem folii stretch.

Produkcja sianokiszonki w balotach

folia do balotówProdukowana specjalnie dla rolnictwa folia do balotów pełni nie tylko funkcje ochronne ale umożliwia produkcję wysokobiałkowej paszy dla bydła mlecznego i mięsnego. Szczelnie zamknięte materiały roślinne ulegają fermentacji beztlenowej w wyniku czego powstaje świetna, naturalna karma. Owijanie balotów odbywa się mechaniczne na polu za pomocą specjalnie skonstruowanych owijarek. Aby mieć gwarancję bardzo szczelnego zabezpieczenia balotów folia musi spełniać szereg wymagań. Absolutnie powinna zatrzymywać dostęp powietrza i wilgoci oraz musi być wyjątkowo odporna na działanie agresywnych, zmiennych warunków atmosferycznych. Producenci do balotów dostarczają folię wielowarstową, nieprzepuszczalną dla promieniowania ultrafioletowego. Kolejnymi cechami typowej folii do owijania balotów jest odporność na przebicia, rozciąganie i inne urazy mechaniczne. Dobre zabezpieczenie balotów gwarantuje folia grubsza o dużej rozciągliwości i obustronnej kleistości. Wśród niezbędnych właściwości folii do owijania bel należy wymienić nieprzepuszczalność dla promieni słonecznych, dlatego też są one produkowane w kolorze czarnym, zielonym i białym (mlecznym).

Producenci oferują folie w dwóch parametrach szerokości. Określane są one jako folia do balotów 500 i 750 wskazując szerokości stretchu podane w milimetrach. Najczęściej stosowaną folią jest powłoka o grubości 25 mikronów. Kończąc wymieniane parametrów trzeba wspomnieć, że na tulejach znajduje się od 1000 do pona 2000 metrów bieżących folii.