Para wodna w procesach technologicznych

Para technologiczna swoje zastosowanie odnajduje bezpośrednio w wielu procesach przemysłowych. W przypadku tego nośnika ciepła w przeciwieństwie do metod, które wykorzystują wodę bądź olej termiczny, większość energii ukryta jest w entalpii parowania. Para wodna doskonale sprawdza się w wielu procesach parowych do wytwarzania energii elektrycznej.

Wykorzystanie pary technologicznej

para technologicznaSam proces wykorzystywania pary do procesów technologicznych nie należy do zbyt skomplikowanych. Woda pod wpływem wysokiego ciśnienia odparowuje. W kolejnym etapie powstała sprężona para wodna podlega rozprężeniu w turbinie, a następnie dostarcza energię mechaniczną oraz elektryczną poprzez prądnice. Kiedy dochodzi do skroplenia pary wodnej pompy zasilające odprowadzają wodę z powrotem do parowników. Jako, że woda stanowi znaczącą część naszej planety jest ona najczęściej wykorzystywanym medium, w procesach odparowywania dzięki którym możliwe jest uzyskanie energii elektrycznej oraz cieplnej. Również oleje organiczne mogą zostać poddane temu procesowi, jednak to woda jest substancją najlepiej przebadaną i to właśnie po nią zakłady sięgają najczęściej. Ponadto woda jest tania, nietoksyczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt oraz niepalna. Wszystkie te właściwości przemawiają za wykorzystaniem jej w procesach technologicznych. Para wodna wykorzystana jako nośnik ciepła sprawdza się idealnie w przypadku wielu zakładów produkcyjnych. Z zalet wynikających z wykorzystania  wody w procesach odparowywania możemy wymienić również możliwość jej ponownego wykorzystania, które zapewni całkowity stopień sprawności.

Wykorzystanie pary wodnej w procesach technologicznych przynosi wiele korzyści ekologicznych. Jako, że woda jest substancją najczęściej występującą na naszej planecie, jest w pełni przebadana co przekłada się na pełne bezpieczeństwo.