Historia w kapsule czasu

Już od starożytnej Grecji filozofowie zastanawiali się nad fenomenem upływającego czasu. Zastanawiali się jak sprawić, żeby się zatrzymał, przyspieszył lub cofnął się. Dotychczas fizyka nie potrafi w sposób trwały i skuteczny w taki sposób wpływać na czas. Powstał jednak bardzo sprytny wynalazek, który nieco oszukuje fizykę.

Przeszłość i przyszłość w kapsule czasu

kapsuła czasuPomysł stworzenia kapsuły czasu wychodzi naprzeciw marzeniom podróży w czasie. Chcąc wysłać wiadomość do przyszłych pokoleń tworzymy pojemnik lub miejsce, jaki jest kapsuła czasu. Wypełnia się ją przedmiotami związanymi ściśle z czasami obecnymi tworzenia kapsuły taki jak świeże gazety, zdjęcia oraz inne nośniki aktualnej kultury i sztuki. Swoistą lekcję historii daje otwieranie istniejących już kapsuł czasu, które ongiś nasi przodkowie raczyli umieścić w miejscach zapomnianych, na które niejednokrotnie natyka się przez czysty przypadek. Stworzenie kapsuły czasu niejednokrotnie towarzyszy wydarzeniom podniosłym jak rocznice czy inauguracje, praktykuje się również umieszczanie kapsuł pod nowo budowanymi wieżowcami. W 1939 roku nowojorska firma Westinghouse zaprezentowała profesjonalny model urządzenia jakim była kapsuła czasu. Projektanci dołożyli starań, aby jej zawartość mogła przetrwać w nienaruszonym kształcie całe tysiąclecia. Jedną z takich skrzyń wysłano w przestrzeń kosmiczną  w nadziei, że będzie naszą wizytówką w społeczności międzygalaktycznej.

Marzenia ludzkości o podróżach w czasie ze względów technicznych muszą jeszcze poczekać, jeśli w ogóle dojdą do skutku. Nadzieję dał Albert Einstein w teorii względności. Puki co namiastkę takiej niezwykłej podroży fundują nam kapsuły czasu, w które zamykamy naszą teraźniejszość i w których odkrywamy przeszłość.