Haftowanie przy pomocy komputera

 

Haftowanie to technika ozdabiania ubrań znana już od kilki wieków przed naszą erą. Na początku istniało jedynie hafciarstwo ręczne. Przez stulecia udoskonalano je, aż do wynalezienia pierwszych maszyn haftujących. Jakie są zalety automatyzacji tej czynności?

Ozdobne hafty na odzieży

haft komputerowyHaft to świetna ozdoba odzieży, chust czy torebek. Różnokolorowe nici tworzą ciekawe i piękne wzory, które dodają naszym ubraniom charakteru. W niektórych regionach świata wykonywanie tradycyjnych wzorów hafciarskich jest bardzo popularne, a ozdobione nimi przedmioty od razu kojarzą się z danym miejscem, w którym powstały. Obecnie bardzo pożądane są na przykład poszewki na poduszki czy pościele z wyhaftowanymi kwiecistymi wzorami. Ręczne wykonywanie tej pracy jest jednak mozolne i długotrwałe, dlatego wynaleziono specjalne maszyny, które pozwoliły na zautomatyzowanie tej dziedziny włókiennictwa. Aktualnie bardzo często wykonuje się tak zwany haft komputerowy, który powstaje bez udziału człowieka. Całym procesem steruje wcześniej zaprogramowany komputer, który dokładnie i z ogromną precyzją wyszywa określony wzór. Daje to możliwość wielokrotnego powielania takiego samego wzoru, co jest niewątpliwie pozytywną cechą. Dzięki temu można wyhaftować kilka identycznych wzorów taki jak logo firmy, które zawsze musi wyglądać tak samo. Haftowanie komputerowe jest dużo szybsze i bardziej dokładne od ręcznego. Poza tym, umożliwia używanie kilku nici o rożnych kolorach jednocześnie, a powstały obrazek jest dużo trwalszy.

Haftowanie ręczne to obecnie jedynie hobby, którym można zająć się w wolnej chwili. W skali przemysłowej używa się maszyn do wyszywania wzorów automatycznie. Aktualnie coraz częściej używa się techniki haftu komputerowego, która jest dokładniejsza oraz szybsza od innych.

Źródło: www.arpidruk.pl