Dzika róża – gdzie się ją używa?

Dzika róża jest mniej lub bardziej znana, jednakże często da się ją zauważyć w składzie kosmetyków czy też w lekach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele właściwościowi posiada ta z poru niewinnie wyglądająca roślina. 

Jakie właściwościowi ma dzika róża? 

dzika róża skórka proszekDziką różę charakteryzują przede wszystkim czerwone owoce i to właśnie po nich bardzo łatwo ją rozpoznać. Może rosnąć praktycznie wszędzie, czy to w zaroślach, parkach czy nawet w domowym ogródku, jednakże warto wiedzieć, że nie jest ona rośliną bezużyteczną. Ludzie używają prawie każdy jej element, bo dzika róża skórka proszek to najbardziej dostępna forma tej rośliny, szczególnie dla osób ceniących sobie jej właściwości lecznicze. Tutaj warto zaznaczyć, że sproszkowana dzika róża była używana już w starożytności, a wtedy wykorzystywano ją do np. leczenia bólu gardła. Używano jej również do wytwarzania olejków wonnych, a także do konfitur i jak zostało wcześniej wspomniane, do lekarstw. Przede wszystkim jednak dzika róża jest ceniona za swoje bogactwo witamin. Ma w sobie również żelazo, krzem oraz wapń. Wykorzystuje się prawie każdy element tej rośliny. Jej owoce znane są z właściwości wzmacniających, odżywczych, moczopędnych, a także uspokajających. Natomiast same kwiaty róże są wykorzystywane w leczeniu bólu gardła i przy utrzymującym się kaszlu, a także w sytuacjach zapalenia jamy ustnej. Dzika róża jest więc wskazana dla kobiet w ciąży przede wszystkim ze względu na jej właściwości uspokajające oraz odżywcze. Jest również często używana w kosmetykach, bo wyjątkowo dobrze nawilża skórę. Pomaga również osobom zmagającym się z problemem wypadających, łamliwych włosów.  

Dzika róża ma wiele zastosowań, ale nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ roślina ta obfituje w same dobroczynne działania, które ludzie doceniają w takiej lub innej formie. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie produkt z dziką różą – czy to żel pod prysznic, czy lekarstwa.