Budowa liny jutowej

 

Obecnie bardzo modne są akcesoria i materiały pomocnicze pochodzące z ekologicznych tworzyw. Najczęściej takie materiały są pochodzenia roślinnego a niektóre były znane na świecie od najdawniejszych czasów, jeszcze zanim zaczęto interesować się ekologią.

Do czego służy lina jutowa?

liny jutoweWłaśnie jednym z takich materiałów, pochodzenia typowo roślinnego jest juta. Wykonuje się z niego na przykład worki ale i bardzo przydatne liny jutowe. Dzięki temu, że juta ma bardzo specyficzne właściwości, wykorzystanie lin jutowych jest naprawdę szerokie. Dzięki temu, że taka lina ma niskie przewodnictwo cieplne, z powodzeniem może być stosowana jako izolacja termiczna. Nie zagraża ponadto środowisku naturalnemu ze względu na to, że jest biodegradowalnym tworzywem. Liny takie są bardzo wytrzymałe i trwałe a nawet potrafią utrzymać wilgoć. W ostatnich czasach juta znalazła zastosowanie również w dekoracjach. Jest to modny dodatek przy wystroju sal weselnych, kiedy to motywem przewodnim jest styl rustykalny. Juta jest tworzywem naturalnym więc idealnie wpasowuje się w taki motyw. Poza tym, liny są wykorzystywane w wielu innych gałęziach przemysłu. Bardzo popularne zastosowanie,  którym zazwyczaj kojarzy się lina jutowa to żeglarstwo. Służą one do mocowania żagli czy holowania i kotwiczenia statków. Można regulować sobie jej splot poprzez ,,doplatanie” kolejnych elementów liny i tym samym regulować jej trwałość i wytrzymałość, która nawet na cienkim splocie jest naprawdę wysoka.

Materiały wytworzone ekologicznie są nie tylko bardzo modne ale i pożyteczne dla środowiska. Bardzo ważna jest wiedza, co jest biodegradowalne oraz co można bez wyrzutów używać. Również do dekoracji naszych wnętrz bardzo dobrze sprawdzą się ekologiczne dodatki i ozdoby.